✅ نقش گیتار در فرهنگ و هنر اسپانیا

سپانیا، سرزمینی با تاریخی غنی و فرهنگی متنوع، نه تنها در دل‌های مردمش بلکه در سیم‌های گیتارهایش نیز زندگی می‌کند. این ساز، که از دیرباز با فرهنگ و هنر اسپانیایی عجین شده است، بیش از یک ابزار موسیقایی است؛ گیتار، داستان‌گویی است که با هر نت، بخشی از روح این سرزمین را به تصویر می‌کشد. این مقاله به دنبال آن است تا نه تنها به بررسی تاریخچه و تکامل گیتار در اسپانیا بپردازد، بلکه نگاهی عمیق‌تر به نقش آن در شکل‌گیری هویت موسیقایی و فرهنگی اسپانیا داشته باشد. ما به کاوش در داستان‌هایی می‌پردازیم که چگونه گیتار از یک ساز ساده به نمادی از شور و هنر تبدیل شده است، و چگونه نوازندگان و سازندگان با استعداد اسپانیایی، با دستانی پر از عشق و دقت، به این ساز جان بخشیده‌اند.
به ما بپیوندید در این سفر موسیقایی، جایی که هر نت و هر ملودی داستانی از گذشته‌ها، حال و آینده‌ای را روایت می‌کند که گیتار کلاسیک اسپانیایی در آن نقشی محوری ایفا می‌کند. از اولین لحظات ظهورش در دستان موسیقیدانان اندلسی تا تاثیرش بر موسیقی جهانی، هر قطعه از این پازل تاریخی، بخشی از میراثی است که اسپانیا با جهان به اشتراک گذاشته است.

آن چه در این مقاله می خوانیم:

  • کشور اسپانیا و گیتار
  • گیتار کلاسیک چطور به اسپانیا و دیگر نقاط جهان رسید؟

سانتی ایزدور ، درباره علم موسیقی یک فصل به تحقیق گسترده اختصاص داد و جاستو را به عنوان قدیمی ترین کشیش و شاعر که در سیتارا و آواز مهارت داشت ، شناخت. اعضای خانواده و اطرافیان او در سال 690 ، نشان می دهد که به صنعت شعر سرایی در قرن 7 به ویژه در نواحی مثل البزارو اهمیت می دادند.
چند سال بعد ، در قرن 8 گیتار اعراب ، مور و عود معرفی شدند.( موریش و عود ابزار موسیقی هستند که بسیار شبیه هم هستند. چون از یک خانواده می باشند).

این ابزار موسیقی در اسپانیا در اواخر قرن 8 تولید شدند و به عنوان ابزارهای موسیقی آسیایی شناخته شدند . گیتار لاتین و موریش کاملا با هم متفاوت هستند و از یک خانواده نیستند.

فرهنگ موسیقی در بین اعرابی که در اسپانیا سکونت داشتند در قرن نهم ارتقا پیدا کرد. آن ها در شهرهای تولدو ، کوردوبا ، اوبدا و سوویل ، مدرسه یا نوعی دانشگاه داشتند که در آن موسیقی تدریس می شد. زریاب در بین النهرین در سال 789 متولد شد که ابتدا در دربار مشهور هارون در بغداد بود. سپس در سال 822 به کوردوبا رفت که در آن زمان کمتر از 30 سال داشت و بعد از آن دیگر در آن شهر زندگی کرد. این موسیقی دان ، از هوش خود در موسیقی استفاده کرد. او نشان داد که فرد برجسته ای در بازسازی موسیقی است. او در کوردوبا مدرسه موسیقی ایجاد کرد که بر پایه موسیقی آندالوسیا بود او مخترع عود 5 سیمی بود.

آنجلس درباره تاثیر اعراب بر موسیقی اسپانیا می گوید: در زمینه تاثیر اعراب بر موسیقی اسپانیا اغراق شده است ولی قطعا بعضی از ابزار موسیقی که اسپانیایی ها به اروپا معرفی کردند توسط موزیسین های ایرانی، عرب ، یونانی ها و کلا موزیسین های شرقی به کشور ما، اسپانیا آمده بودند.

در قرن 18 ، اسپانیا مرکز 2 ابزار موسیقی متداول در آن زمان شد که از آسیای صغیر آمده بودند. یکی از این سازها ترکیبی از ابزار موسیقی متداول بین یونانیان بود و دیگری ، آلت موسیقی با مشخصات خاص بود که بین ایرانیان و اعراب رایج بود. دروازه های موسیقی اسپانیا از طریق ابزار موسیقی که اعراب معرفی کردند و مشخصه هایی که در موسیقی آن ها بود پایه گذاری شد.

در طول قرن 12، اعراب در بخش هایی از اسپانیا سکونت داشتند و تفکرات ابتدایی در مورد موسیقی به غم و عرفان رسید. و موسیقی دان های زن و مرد ، در شهرهای آندولوس و سویل که مرکز این نوع موسیقی بود، کنترلی بر آن نداشتند. در اسپانیای مسیحی بین دربارهای لئون و کاستیلا ، رقابت سختی در نوع آواز رخ داد. در این رقابت ، شعرهای حماسی و ابزار موسیقی گروهی نقش داشتند.

شاعران در حدود سال 1116 در دربار لئون ظاهر شدند و از مزایای دربار کاستیلا بهره می بردند. چون باعث شادی و سرور می شد. سازهای آنها مثل گیتار بودند که به وسیله دست یا مضراب و یا عارشه ، نواخته می شدند.

گروه تروبادور در سال 1190 ظاهر شدند. این گروه ، درباره شعرا ، معلومات و اطلاعاتی داشتند. شعرا و تروبادورها ، سیتارا و میلی کلپتر ( ابزاری که از تکامل سیتارا به وجود آمده بود ) می نواختند. آنها به شهر کاسیلین رفتند و اشعار حماسی و آهنگین می سرودند. مهم ترین نقش آنان در تاریخ هنر، تولید و انتشار شعر و موسیقی بود.

اسپانیا در قرن 13، به دلیل تاثیری که از کاخ سلطنتی آلفونسو گرفته بود، بهترین موسیقی در اروپا را از آن خود کرد. آلفونسو با تلاش بسیار ، در سالامنکو ، موسیقی استادی را تولید کرد. او فرد بسیار معروفی است و برای موسیقی کلاس های زیادی ایجاد کرده است و قابل احترام است.

وقتی در دانشگاه سالامنکو رشته موسیقی ایجاد شد ، این دانشگاه در موسیقی سرآمد شد و برای قرن های متوالی در همین مقام باقی ماند. این دانشگاه در 4 زمینه بسیار معروف بود: ریاضی ، جبر ، ستاره شناسی و موسیقی.

این کار در زمان پادشاهی آلفونسو صورت گرفت که باعث ایجاد این وضعیت شد تا وقتی که نبرشاد پیدا شد. او مرد عاقلی بود که در کاخ سلطنتی تولدانا کار می کرد و با کمک شعرا و پادشاه و نجیب زادگان ، درباره آواز ، رومنس ، تصنیف موسیقی کلاسیک و تقریبا همه شعرها و موسیقی ها ، قانون گذاری کرد.

هم چنین او ارتباط ساده بین مسیحیان و مورها را رهبری کرد. عباراتی که مسیحیان برای ابراز عشق به دختران زیبا استفاده می کردند با موریش، این علاقه را به زنان اعلام می کردند. زبان موسیقی هم پر از شیرینی، فریبندگی و مهربانی و زیرکی شده بود.

گیتار کلاسیک چطور به اسپانیا و دیگر نقاط جهان رسید؟

در طول تاریخ ، داستان گیتار کلاسیک از بین النهرین شروع شده و به اسپانیا و قاره آمریکا می رسد. صدا و هارمونی های گیتار، بر فرهنگ های زیادی در نقاط مختلف جهان تاثیر گذاشته است. در این بخش از مقاله ، تاریخ کهن و اعجاب انگیز این ساز و تکامل در نقاط مختلف جهان بررسی می کنیم.

تاریخ کهن گیتار

واژه گیتار از یک ساز باستانی به نام کیتارا( kithara) از منطقه آناتولی گرفته شده است. مورخین اعتقاد دارند که تاریخچه این ساز به دوران پیشاهنلی برمی گردد و یونانی ها اعتقاد داشتند که آپولو ، خدای موسیقی ، آن را ابداع کرده است. این ساز ارتباط مستقیمی با گیتار کلاسیک امروزی ندارد.

اولین نوع گیتار کلاسیک مدرن، نوعی لوت باستانی متعلق به بین النهرین است که مربوط به 3100 تا 3300 سال پیش از میلاد مسیح است.

در طول تاریخ، تمدن های مدیترانه به دلیل تجارت، مهاجرت و فرهنگ با هم ارتباط داشتند و در این بین ، ساز لوت از بین النهرین به سایر نقاط مدیترانه رسید و در طی قرون مختلف، توسط مردم مناطق مختلف پذیرفته شده و باعث ایجاد سازهای مختلفی مانند پاندورا ، تنبور، بربط و عود شده است.

عود از سایر سازها ، برجسته تر است. ریشه عود به منطقه بین النهرین برمی گردد و برای حفظ دانش و فرهنگ موسیقیایی ، از یونان باستان تا بین النهرین بود.  اما عود به منطقه غرب هم وارد شد.

در قرن هشتم پس از آن که  مسلمانان، اسپانیا را فتح کردند بسیاری از حقوقدانان ، ستاره شناسان، موسیقی دانان و … از بین النهرین به اسپانیا رفتند که سبب انتقال عود به این منطقه شد.

از عود به گیتار

شکل گیری و تکامل گیتار، روند مستقیمی نداشت و شامل شاخه های بسیاری بود که به علت تجارت فعال و وضعیت بین المللی منطقه مدیترانه ایجاد شده بودند.مثلا موسیقی دانانی که از روم شرقی و آسیای صغیر به سیسیل رفتند و سازهای زهی غرب مدیترانه را به آنجا بردند. ممکن است که تا قبل از حضور عود در سیسیل، آنان این ساز را ندیده باشند.

به دلیل حضور سازهای زهی گوناگون در اروپای قرن سیزدهم، دو نوع گیتار در اسپانیا ایجاد شد: گیتارموریسکا ( guitarra morisca) و گیتارا لاتینا. ( guitarra latina) هر دو نوع این گیتارها بسیار کمیاب بوده و فقط در موزه ها یافت می شوند.

گیتارا موریسکا ( به معنی گیتار مورویی )، بر روی صفحه رویی خود ، بدنه و کاسه ای گردتر با حفره هایی کوچک دارد.

گیتارا لاتینا ( به معنی گیتار لاتین)، دارای خمیدگی های بیشتری بود و به گیتار امروزی شباهت داشت. این ساز به احتمال زیاد از سیسیل به اسپانیا آورده شد.

در اواسط قرن 15، سازی به عنوان vihuela در پادشاهی آراگون اختراع شد که قلمروی آن شامل شمال شرق اسپانیا ، جنوب فرانسه ، ایتالیا و بخش هایی از یونان است. برخی معتقدند که این ساز از مهم ترین اجداد گیتار باروک بوده است.

شکل گیری گیتار کلاسیک

ابداع گیتار باروک سبب ایجاد گیتار کلاسیک مدرن شد. گیتار باروک در قرن 16 در اسپانیا اختراع شد و تا اواخر قرن 18 در اسپانیا ، فرانسه و ایتالیا سازی محبوب بود. این ساز طراحی جدیدی داشت و 5 سیم داشت که سیم پنجم را ویسنته اسپینل ( vicente Espinel) ، نویسنده و شاعر اسپانیایی به گیتار اضافه کرده است. او هم چنین دسیما که یکی از مهم ترین قالب های شعری اسپانیایی است را ابداع کرده است.
در قرن 18 ، سیم می پایین هم به گیتار اضافه شد و به این ترتیب دارای 6 سیم شد. در نهایت در قرن 19، یک سازنده ساز اسپانیایی یعنی آنتونیو تورس خورادو ( Antonio Torres Jurado) ، به ابداع گیتار کلاسیک امروزی پرداخت. او اندازه ساز را بزرگ تر کرد و کاسه ساز را به صورت متقارن طراحی کرد.
وقتی که شکل گیتار کلاسیک امروزی تثبیت شد، یک آهنگساز معروف اسپانیایی به نام فرانسیسکو تارگا (Francisco Tarrega) ، تکنیک نواختن آن را ابداع کرد.

چه چیزی گیتار کلاسیک را خاص می‌کند؟

گیتار کلاسیک، نمادی از ترکیب هنر و موسیقی، با ساختاری منحصربه‌فرد و صدایی دلنشین، خود را از دیگر نوع گیتارها متمایز می‌سازد. این ساز زیبا، که به دقت و با استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا ساخته می‌شود، نه تنها برای نوازندگان بلکه برای دوستداران هنر نیز جذاب است. استفاده از چوب‌هایی مانند صنوبر برای صفحه رویی، سرو و رزوود برای بدنه، نه تنها زیبایی بصری گیتار را افزایش می‌دهد بلکه به تولید صدایی گرم و عمیق با رزونانس فوق‌العاده کمک می‌کند که برای موسیقی کلاسیک اسپانیایی ضروری است.
طراحی این گیتار با دقت فراوان انجام می‌گیرد، به گونه‌ای که شکل کاسه‌ای بدنه و طول دسته گیتار به نحوی است که نوازنده می‌تواند با راحتی تمام به اجرای آثار موسیقی بپردازد. سیم‌های نایلونی، که جایگزینی برای سیم‌های فلزی در گیتارهای الکتریک و آکوستیک هستند، نقش مهمی در تولید صدای ملایم و لطیف گیتار کلاسیک دارند. این سیم‌ها، در ترکیب با صفحه رزونانس خاص، به گیتار اجازه می‌دهند که نوایی غنی و فراگیر تولید کند که در فضاهای بزرگ نیز به خوبی شنیده شود.

گیتار کلاسیک

مکانیسم تنظیم سیم‌ها، یکی دیگر از جنبه‌هایی است که گیتار کلاسیک اسپانیایی را متمایز می‌سازد. با استفاده از مکانیزم‌های تنظیم دقیق، نوازندگان می‌توانند با اطمینان کامل به تنظیم دقیق ساز خود بپردازند، این امر به آنها امکان می‌دهد تا در اجراهای زنده و ضبط‌های استودیویی، بهترین عملکرد را داشته باشند.
در نهایت، زیبایی ظاهری گیتار کلاسیک اسپانیایی، با تزئینات دستی و طراحی‌های پیچیده روی سر دسته و دور تا دور بدنه، آن را به یک شاهکار هنری تبدیل می‌کند. این جنبه‌ها، در کنار کیفیت صدای بی‌نظیر، گیتار کلاسیک را به یک انتخاب محبوب برای نوازندگان و دوستداران موسیقی در سراسر جهان تبدیل کرده است.

بررسی تاثیر گیتار کلاسیک بر موسیقی جهانی

گیتار کلاسیک، سازی با ریشه‌های عمیق در تاریخ و فرهنگ، تأثیری گسترده و ماندگار بر موسیقی جهانی گذاشته است. این ساز، که از قرون وسطی به یادگار مانده، به عنوان پیشگامی در ایجاد ارتباط بین فرهنگ‌های مختلف عمل کرده و بر طیف وسیعی از ژانرهای موسیقایی از جمله فلامنکو، جز، بلوز، و راک تاثیر گذاشته است.
تأثیر گیتار اسپانیایی بر موسیقی فلامنکو بی‌بدیل است، جایی که این ساز نه تنها به عنوان یک ابزار موسیقایی بلکه به عنوان بخشی از هویت فرهنگی اسپانیا در نظر گرفته می‌شود. تکنیک‌های خاص نوازندگی گیتار در فلامنکو، از جمله راسگادو، پیکادو، و آلزاپوا، به غنای صدایی و تنوع ریتمیک منحصربه‌فرد این ژانر کمک می‌کند.

اسپانیا و گیتار

در عرصه‌ی موسیقی کلاسیک، نوازندگانی چون آندرس سگوویا و پاکو د لوسیا، با ابتکار و نوآوری‌های خود در استفاده از گیتار اسپانیایی، موجبات تحولات چشمگیری را فراهم آورده‌اند. آنها با آوردن تکنیک‌ها و بینش‌های جدید به موسیقی کلاسیک، گیتار را به عنوان یک ساز سولو معتبر در این ژانر مطرح کرده‌اند.
تاثیر گیتار کلاسیک بر ژانرهایی مانند جز و بلوز نیز قابل توجه است. نوازندگان این ژانرها از تکنیک‌ها و حالت‌های صوتی گیتار اسپانیایی برای ایجاد صداهای نوین و اکسپرسیون‌های موسیقایی استفاده کرده‌اند، که نشان‌دهنده‌ی تنوع و قابلیت انطباق این ساز است.به طور خلاصه، گیتار اسپانیایی با پیوند زدن فرهنگ‌ها و گسترش دادن افق‌های موسیقی، نقش بسزایی در تکامل موسیقی جهانی داشته است. از طریق نوآوری‌های نوازندگان ماهر و توانایی‌های بی‌نظیر خود، این ساز به یک نماد جهانی تبدیل شده و به طور مستمر بر روی صحنه‌ی جهانی تأثیر می‌گذارد.

? جمع بندی

دلیل محبوبیت گیتار می تواند این باشد که نشانه هایی از مردم وسرزمین های مختلف بر آن نقش بسته است. گیتار توسط فرهنگ های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است و بنابراین این ساز هم جهانی بوده و هم محلی و بومی می باشد. در قرن سیزدهم دو نوع گیتار موریسکا و لاتینا در اسپانیا ابداع شد. در این میان ، در اسپانیا هم افراد بسیاری مانند ویسنته اسپینل ، آنتونیو تورس خورادو و فرانسیسکو تارگا در ابداع ، تکمیل و ایجاد تکنیک های نواختن گیتار کلاسیک نقش بسیاری داشتند.

سوالات پرتکرار درباره گیتار و کشور اسپانیا

? سوال: چرا گیتار کلاسیک ساخت اسپانیا در میان نوازندگان و شنوندگان جهانی اینقدر محبوب است؟
جواب: به خاطر صدای گرم و احساسی که توانایی برقراری ارتباط عمیق با شنونده را دارد و تنوع رپرتواری که به نوازندگان ارائه می‌دهد.

? سوال: چه تفاوت‌هایی بین گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک وجود دارد؟
جواب: گیتار فلامنکو برای ریتم‌های سریع طراحی شده، در حالی که گیتار کلاسیک صدایی گرم‌تر و عمیق‌تر ارائه می‌دهد و برای اجراهای ملودیک تر است.

? سوال: چه نقشی گیتار کلاسیک در تکامل موسیقی فلامنکو داشته است؟
جواب: گیتار کلاسیک به عنوان ستون اصلی موسیقی فلامنکو عمل کرده، با تکنیک‌های نوازندگی خاص خود تاثیری عمیق بر این سبک گذاشته و به شکل‌گیری و توسعه آن کمک کرده است.

اشتراک گذاری این مطلب :

واتساپ
تلگرام
ایمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من