کدام پیک گیتار برای کدام سبک از نوازندگی مناسب است؟

2 روش نواختن با پیک و با انگشت وجود دارد. اما ترجیح بیشتر نوازندگان پاپ این است که با پیک، گیتار بزنند ؛

پیک گیتار باعث افزایش سرعت در نوازندگی می‌شود اما باید از پیک موردنظر ، صدای مطلوبی به گوش ما برسد. برای انتخاب پیک مناسب ، باید به سبک و استیل نوازندگیتان دقت کنید.

برای انتخاب پیک گیتار، باید 3 ویژگی را در نظر بگیرید :

1- شکل ظاهری و طراحی پیک
2- صخامت پیک
3- ماده سازنده پیک

پیک های موجود در بازار شکل های متفاوتی دارند. برای اجرای ریتم و آکورد ، پیک هایی که نوکشان گرد مانند است ، بسیار مناسب است و در مقابل ، برای اجرای لید که یک نت را در واحد زمان اجرا می‌کنند ، پیک های نوک تیز مناسب است.
برخی از آنها هم سطحی صاف و برخی دیگر سطح زبری دارند و احساسی که در زمان گرفتن پیک گیتار به دستان شما منتقل می شود ، خیلی مهم است.

آن چه در این مقاله می خوانیم:

 • پیک گیتار چیست؟
 • بررسی انواع جنس پیک گیتار
 • شکل های مختلف پیک گیتار دانلوپ
 • برای خرید پیک گیتار، باید به چه نکاتی توجه کرد؟
 • ضخامت پیک چگونه باید باشد؟
 • خرید پیک گیتار

پیک گیتار چیست؟

پیک گیتار که به آن مضراب هم گفته می شود، وسیله ای است که به شما کمک می کند تا با آن بتوانید به سیم های گیتار ضربه وارد کنید و سیم های گیتار را به صدا در بیاورید.
برای مباحث آموزشی، نوعی از ضخامت برای گیتار الکتریک ، نوعی برای گیتار آکوستیک و نوع دیگری برای گیتار کلاسیک تعریف شده است.

 ما همیشه به دنبال موفقیت در عرصه نوازندگی هستیم ولی به پیک گیتار که عامل مهمی در افزایش سرعت نوازندگی است ، توجه نمی کنیم و این مانع پیشرفت ما می شود. سایز مضراب را باید متناسب با هدفتان انتخاب کنید و باید بدانید هر کدام از پیک های گیتار برای هدف مشخصی استفاده می شوند. 

بررسی انواع جنس پیک گیتار :

پیک های گیتار از مواد مختلفی ساخته شده اند و جنس آن ها، باعث مقاومت در برابر سایش و سایر موارد می شود. در ادامه انواع جنس پیک ذکر شده :

 • پیک های سلولوید ( celluloide )
 • پیک های نایلون ( nylon )
 • پیک های زایلونیت ( xylonite )
 • پیک های فلزی از جنس استیل

در بین موارد بالا، پیک های نایلونی از پیک های سلولویدی بهتر هستند؛ زیرا در برابر سایش و شکست بسیار مقاوم ترند و در نتیجه پیک های نایلونی بیشتر استفاده می شوند. بنابراین بهترین پیک گیتار در بین این موارد، پیک گیتار نایلونی است. 

پیک های تورتكس، پیک های گیتار ساخت شرکت دانلوپ هستند که جنس آنها از نوعی پلاستیک به نام تورتکس است.

۳۰ سال پیش ، به دلیل ممنوعیت استفاده از لاک لاک پشت برای ساخت پیک گیتار ، از پلاستیک تورتکس به منظور ساخت پیک گیتار استفاده کرده و این ماده، از بهترین مواد برای ساخت پیک گیتار بود. شرکت پیک گیتار دانلوپ، برای دستیابی به امکانات بیشتر نوازندگان، اشکال گوناگونی برای پیک گیتار طراحی کرده که در ادامه به چند مورد از شکل های مختلف پیک گیتار دانلوپ که از تورتکس ساخته شده اشاره می کنیم :

مدل استاندارد :

به رنگ زرد ساخته می شوند ، شکل آنها استاندارد است و شانه های پیک ، نه خیلی گوشه دار و تیز است و نه خیلی گرد و دورانی و نوک پیک هم ، نه خیلی تیز است و نه خیلی پهن و گرد. این خصوصیات ، تعادل بین شفافیت و دقت اجرای نت ها و پرطنین بودن آنهاست.

مدل TRIANGLE  :

در این مدل، عرض شانه ها از مدل های دیگر بیشتر است و شبیه به یک مثلث متساوی الاضلاع است . مزیت داشتن عرض شانه بیشتر ، داشتن فضای بیشتر برای نوازنده است تا بتواند بر نگه داشتن پیک گیتار کنترل بیشتری داشته باشد.این نوع از پیک گیتار دانلوپ ، برای نوازندگی گیتار باس مناسب است که دارای سیم های ضخیم تری است و کنترل آن در هنگام نوازندگی سخت تر است. 

مدل SHARP :

به این مدل پیک دانلوپ ، پیک شارپ یا نوک تیز هم گفته می شود. هنگام در دست گرفتن، حسی شبیه مدل استاندارد به شما منتقل می کند که این به دلیل عرض شانه اش است. نوک پیک، مانند دندان نیش حیوانات ، تیز است که این خصوصیت باعث ایجاد صداهای بسیار دقیق، شفاف و متمایزی می شود. 

برای خرید پیک گیتار باید به چه نکاتی توجه کرد؟

بیشتر هنرجویان ، نمی دانند که این پیک ها در نوازندگی آنها اهمیت ویژه ای دارد. پیک، ارزان ترین و مهم ترین ابزار گیتار است . اگر مضراب دچار مشکل شود، دیگر هیچ چیز سر جای خود نخواهد بود و شما کنترل کافی بر روی حرکات خود ندارید. پیک بر کیفیت نوازندگی و صدای ساز، اثر دارد. اگر پیک مناسبی را انتخاب کنید صدای ساز شما بهتر خواهد شد و مهارت های خود را بهتر می توانید اجرا کنید. 

ضخامت پیک چگونه باید باشد؟

ضخامت پیک ، اهمیت بالایی دارد که برای خرید پیک حتما باید به آن توجه داشته باشید. پیک ها، ضخامت های متفاوتی دارند که در ادامه در مورد آنها صحبت می کنیم:

 1. خیلی نازک ( کمتر ازmm ۰٫۴۵ ) : این پیک ها ضخامتی کمتر از ۰٫۴۵ میلی متر دارند و از آن ها برای ریتم نوازی گیتار آکوستیک استفاده می شود. این پیک ها صدای زیرتری ایجاد می کنند و برای زمانی استفاده می شوند که در یک قطعه، گیتار، ساز اصلی نباشد.
 2. نازک (mm0.45 – 0.69) : این نوع از پیک ها هم برای گیتار آکوستیک مناسب هستند و صدای آن ها بیشتر و زیر است و هنگام برخورد با سیم های گیتار صدای قابل توجهی ایجاد می کنند. برخی نوازندگان اعتقاد دارند که با این صداها، موسیقی طبیعی تر است و حالت مصنوعی موسیقی دیگر وجود ندارد.
 3. متوسط (mm0.84-0.7 ) : به این پیک ها، پیک های همه کاره گفته می شود. اما در برخی موارد ، کیفیت لازم را ندارند. مثلا در گیتار آکوستیک و سولونوازی گیتار الکتریک، می توانید از این پیک ها استفاده کنید اما کیفیت صدای پیک های نازک و خیلی نازک گیتار آکوستیک و پیک های ضخیم در گیتار الکتریک را ندارند. بهترین موردی که از این نوع پیک ها استفاده می شود، در سولونوازی گیتار آکوستیک و جایی که ، گیتار ساز اصلی قطعه است، می باشد. هم چنین برای ریتم نوازی گیتار راک هم استفاده می شوند.
 4. ضخیم (mm1.2-0.85) : از این پیک ها برای گیتار لید و الکتریک استفاده می شود. در این پیک ها ، صداهای اضافی در اثر برخورد پیک با سیم های گیتار و حرکت پیک در هوا،وجود ندارد که باعث شفاف تر شدن سولوها می شوند. صدای بیس این پیک ها بیشتر است.
 5. خیلی ضخیم ( بیشتر ازmm 1.2) : این پیک ها برای گیتار الکتریک و سبک های جاز و متال استفاده می شوند.

خرید پیک گیتار

برای خرید پیک گیتار باید به برخی از عوامل مثل جنس پیک، ضخامت (گیج)، سختی و اندازه در صدا و حس پیک گیتار ، توجه کرد. پیک انگشتی گیتار هم ، گونه ای رایج از پیک ها است که مانند یک حلقه دور انگشت  قرار می گیرد.
برخی از شرکت های تولید کننده مضراب ، دانلوپ، فندر، ارنی بال، دادریو و گرویتی پیکز هستند. پیک های گیتار قیمت های مختلفی دارند که با توجه به شرایط خود می توانید یکی از انواع آنها را انتخاب کنید.

نتیجه گیری :

پیک گیتار، سرعت نوازندگی را بیشتر می کند. بهترین نوع آن ، پیک های نایلونی هستند ؛ چون در برابر سایش و شکست مقاوم ترند. برای گیتار های مختلف ، پیک های مختلفی استفاده می شود که توجه به این نکته ، کیفیت صدای گیتار هنگام نواختن را بهبود می بخشد.

اشتراک گذاری این مطلب :

واتساپ
تلگرام
ایمیل

1 نظر در “کدام پیک گیتار برای کدام سبک از نوازندگی مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من